Zakłady Jupiter (Prypeć, Czarnobyl ZONA)

Zakłady Jupiter (Czarnobylska ZONA, Prypeć, ul. Fabryczna 11) – jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w zamkniętej strefie wytyczonej wokół Czarnobyla i Prypeci, po awarii jądrowej w tamtejszej elektrowni (25 kwietnia 1986). W mieście wybudowanym dla pracowników elektrowni działały 4 zakłady przemysłowe. Największym była oczywiście elektrownia a po niej właśnie Jupiter.

Oficjalnie w fabryce produkowano małą elektronikę: części do magnetofonów, radia itp. Jednakże kiedy ewakuowano miasto, zakłady dalej działały. Ostatecznie zostały zamknięte pod koniec lat dziewięćdziesiątych, wraz z ostatnim blokiem oddalonej o kilka kilometrów elektrowni. Według nieoficjalnych informacji prawdziwym zadaniem tego miejsca było bowiem poddawanie paliwa jądrowego specjalnej przeróbce, w wyniku której uzyskiwano pluton do celów wojskowych (głównie do głowic jądrowych).

Obecnie miejsce jest zdewastowane, choć wciąż znajduje się w nim dużo więcej wyposażenia niż w innych częściach Prypeci. Cechą charakterystyczną zakładów jest bardzo duża ilość plakatów BHP na ścianach.

strona poświęcona mojej podróży do Czarnobyla: www.zona.pawelsuder.pl


Zakłady Jupiter (Prypeć, Czarnobyl ZONA) | fotografia przemysłowa | zdjęcia przemysłowe | fotograf przemysłowy Paweł Suder – realizuje zdjęcia z zakresu fotografii lifestyle, korporacyjnej i dla firm na terenie całej Polski. Po zapoznaniu się z referencjami zapraszam do kontaktu!

Podziel się wrażeniami!

komentarzy/e