Dwie Wieże szybowe dawnej KWK Polska, Świętochłowice

kwk_polska_dwie_wieze_swietochlowice-1 kwk_polska_dwie_wieze_swietochlowice-2 kwk_polska_dwie_wieze_swietochlowice-3 kwk_polska_dwie_wieze_swietochlowice-4 kwk_polska_dwie_wieze_swietochlowice-5 kwk_polska_dwie_wieze_swietochlowice-6 kwk_polska_dwie_wieze_swietochlowice-7 kwk_polska_dwie_wieze_swietochlowice-8 kwk_polska_dwie_wieze_swietochlowice-9

Kopalnia Węgla Kamiennego „Polska” (pierwotna nazwa „Deutschlandgrube”) − znajdowała się w Świętochłowicach. Została włączona do kopalni Polska Wirek a następnie zlikwidowana.

Powstała 24 października 1873 przez połączenie pól górniczych: „Boheln”, „Gefall”, „Faustin”, „Hexenkessel”. Właścicielem był baron śląski Guido Henckel von Donnersmarck. Eksploatację kopalni rozpoczęto w 1872 wraz z następującymi kopalniami i polami górniczymi: „Fausta”, „Falvabanhof”, „Ottilie”, „Guttmannsdorf”, „Heyduck”, „Kleinigkeit”, „Bohlen”, „Faustin”, „Gutt Gluck”, „Hugo” i „Kalina”. Do 1922 kopalnia nosiła nazwę „Deutschland”. Od 1922 do 1937 nazywała się „Niemcy”. 3 maja 1937 roku nadano nazwę „Polska”.

Po II wojnie światowej kopalnia należała do Chorzowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. 1 stycznia 1972 roku została połączona z kopalnią „Prezydent” w Chorzowie pod nazwą „Polska”. W 1979 roku wydobycie roczne kopalni wynosiło 2 037 838 ton. Oficjalnie przestała istnieć w 1995.

Wieże szybów I i II powstały na przełomie XIX i XX w. Należały do jednych z najnowocześniejszych na Górnym Śląsku, m in. dzięki zamontowaniu na wieży nr I pierwszej w regionie maszyny elektrycznej. Wysoki poziom techniczny prezentowała również sama kopalnia Polska. Wraz z kopalniami Matylda i Śląsk kontynuowała przez lata wydobycie węgla kamiennego, rozpoczęte na tym obszarze jeszcze w latach 20. XIX w.

Obecnie na terenie miasta, którego herb nawiązuje do epoki industrialnej, nie wydobywa się już węgla. Jedyną pozostałością po górnictwie są wspominane wieże stanowiące symbol przemysłowego dziedzictwa Świętochłowic oraz ich górniczych tradycji, które przez dziesięciolecia formowały krajobraz miasta oraz kształtowały mentalność jego mieszkańców.

źródło: wikipedia.org + www.facebook.com/ratujmydwiewieze


Dwie Wieże szybowe dawnej KWK Polska, Świętochłowice | fotografia przemysłowa | zdjęcia przemysłowe | fotograf przemysłowy Paweł Suder – realizuje zdjęcia z zakresu fotografii lifestyle, korporacyjnej i dla firm na terenie całej Polski. Po zapoznaniu się z referencjami zapraszam do kontaktu!

Podziel się wrażeniami!

komentarzy/e