Cementownia Szczakowa, Jaworzno (2009)

Początki powstawania Cementowni Szczakowa w Jaworznie to rok 1883. Była ona trzecim tego typu obiektem w Polsce i prawdopodobnie piątą cementownią na świecie w tym okresie. Cementownia Szczakowa była jedną z najnowocześniejszych w europie: cement eksportowano do Azji, Ameryki Południowej oraz państw europejskich. Cementownia zajmowała się także wypalaniem dolomitu z pobliskiego kamieniołomu, który miał zastosowanie w przemyśle metalurgicznym.

W 1930 roku został oddany do użytku największy piec rotacyjny do wypału klinkieru cementowego. Mieszkańcy dzielnicy zdobywali tutaj wykształcenie i żyli z całymi rodzinami nie martwiąc się o jutro. w 1945 roku w cementowni zatrudnionych było 1800 osób. Lata 70. XX wieku były ostatnim okresem świetności cementowni. Produkcja zaczęła spadać, przestarzała technologia, oraz wpływ na środowisko, przyczyniły się do zaprzestania produkcji.  Ostatecznie w 1995 roku zakłady zakończyły swoją działalność. Pozostawiły one całą dzielnice ludzi, którzy teraz bez ambicji mieszkają w sąsiedztwie z opuszczoną cementownią oraz budynkami biurowymi.

Od kilku lat na terenie cementowni trwają powolne prace wyburzeniowe. Pozostaną jedynie: budynek szkolny, „krąg” oraz kilka innych. Na terenie Pieczyska ma powstać centrum kultury i rozrywki w którym znajdzie się m.in. muzeum. Powstał „Programu rewitalizacji i rozwoju zdegradowanych obszarów Pieczyska”, któremu przyświecają cele: ożywić gospodarczo to zapomniane i zaniedbane miejsce, dawnym budynkom cementowni Szczakowa nadać nowy status, oraz zaktywizować gospodarczo tutejszych mieszkańców.

źródło: forgotten.pl + mmsilesia.pl


Cementownia Szczakowa w Jaworznie (2009)  | fotografia przemysłowa | zdjęcia przemysłowe | fotograf przemysłowy Paweł Suder – realizuje zdjęcia z zakresu fotografii lifestyle, korporacyjnej i dla firm na terenie całej Polski. Po zapoznaniu się z referencjami zapraszam do kontaktu!

Początki powstawania tego obiektu to rok 1883, była trzecim tego typu obiektem w Polsce i prawdopodobnie piątą cementownią na świecie w tym okresie.
Cementownia Szczakowa była najnowocześniejsza w europie cement eksportowano do Azji, Ameryki Południowej, oraz do państw Europejskich.
Cementownia zajmowała się także wypalaniem dolomitu z pobliskiego kamieniołomu, który miał zastosowanie w przemyśle metalurgicznym.
Cementownia przyczyniła się w bardzo dużym stopniu do rozwoju okolicy dzięki niej powstała szkoła oraz osiedle pracownicze, które do dziś jest zamieszkiwane.W połowie lat 70 produkcja zaczęła spadać, przestarzała technologia, oraz wpływ na środowisko, przyczyniły się do zaprzestania produkcji.
W roku 1980 Cementownia Szczakowa została zlikwidowana.

Przez ponad sto lat w dzielnicy północnego Jaworzna – Pieczyska powstawała cementownia Szczakowa. Była ona trzecia na ziemiach polskich, która z czasem stała się największą i jedną z najnowocześniejszych w Europie. W 1930 roku został oddany tutaj do użytku największy piec rotacyjny do wypału klinkieru cementowego. Mieszkańcy dzielnicy zdobywali tutaj wykrztałcenie i żyli z całymi rodzinami nie martwiąc się o jutro. w 1945 roku w cementowni zatrudnionych było 1800 osób.

Jednak w Latach 70. XX wieku były ostatnim okresem świetności cementowni. Ostatecznie w 1995r zakłady zakończyły swoją działanlość.
Pozostawiły one całą dzielnice ludzi, którzy teraz bez ambicji mieszkają w sąsiedztwie z opuszczoną cementownią oraz budynkami biurowymi.

Na terenie Cementowni trwają już prace wyburzeniowe. Pozostaną jedynie: budynek szkolny, „krąg” oraz kilka innych. Na terenie Pieczyska ma powstać centrum kultury i rozrywki w którym znajdzie się m.in. muzeum. Powstał „Programu rewitalizacji i rozwoju zdegradowanych obszarów Pieczyska”, któremu przyświecają cele: ożywić gospodarczo to zapomniane i zaniedbane miejsce, dawnym budynkom cementowni Szczakowa nadać nowy status, oraz zaktywizować gospodarczo tutejszych mieszkańców.

Podziel się wrażeniami!

komentarzy/e