Oslo przemysłowe – Akerselva (Norwegia)

Historia przemysłu w Oslo nierozerwalnie łączy się z przepływającą przez miasto rzeką Akerselva, która w całym swoim biegu (około 8km) mieści się zresztą w granicach miasta. Jest spiętrzona przez 20 wodospadów i przechodzą nad nią 23 mosty. Wypływa z jeziora Maridalsvannet poprzez niewielką zaporę. W górnym biegu dzięki dwóm spiętrzeniom przepływa łagodnym nurtem meandrując przez parkowe tereny w północnej części miasta. Stamtąd kieruje się w kierunku południowym, wąwozem przez zurbanizowane tereny do Fiordu Oslo. Uchodzi do morza w pobliżu portu Bjørvika. Rzeka oprócz dostarczania wody, pełniła funkcję transportową (m.in. spław drewna ale też innych wyprodukowanych tu towarów) oraz napędzała młyn, elektrownię wodną w latach 1892-1965 i inne obiekty przemysłowe.

Miasto jest doskonałym przykładem starannej troski o losy zabytków kultury przemysłowej. W dawne budynki umiejętnie wplata się dziś nowoczesne rozwiązania a tam gdzie wyburzeń nie udało się uniknąć – równie udaną architekturę współczesną. Stare fabryki otrzymały drugie życie i są dziś kuźniami kreatywnej pracy licznych agencji reklamowych, szkół i centrów designu. Przestrzenie między nimi wypełniają miejsca spotkań (liczne kluby) oraz zadbane tereny zielone towarzyszące rzece na całej jej długości. Zapraszam na spacer wzdłuż Akerselvy – rzeki, od której źródeł rozpoczyna się historia przemysłowego Oslo.

1. Norsk Teknik Museum / okolice Muzeum Techniki, nieco poniżej polodowcowego jeziora Maridalsvannet – źródła wody pitnej dla miasta od 1867 roku, dziś największego w Europie podziemnego ujęcia wody pitnej.

Oslo Przemysłowe

2. Nydalens Compagnie / w latach 1845-1967 wielki kompleks tkalni, przędzalni i farbiarni wraz z infrastrukturą socjalną dla pracowników. Po 1990 roku obiekt zmienił funkcję i stał się siedzibą firm i organizacji, które przeniosły tu swoją działalność z centrum miasta. Funkcjonuje tu m.in. szkoła artystyczna. Niższy budynek (Dampen) to dawna jadłodajnia dla pracowników. Tuż obok znajduje się również Christiania Spiegerverk – dawna siedziba kolejnego giganta przemysłu tekstylnego (1853-1995). Obiekt obecnie również zaadaptowany na biura i mieszkania (lofty) oraz szkołę biznesu. W okolicy mieściły się również fabryki gwoździ i drutu. Nydalens Compagnie w okresie początkowej działalności była samotną fabryką położoną z dala od miasta. Dziś zabudowa Oslo kończy się w jej okolicy.

Oslo Przemysłowe Oslo Przemysłowe

3. Gullhaug bru / kolejne zaadaptowane obiekty przemysłowe dla współczesnych potrzeb

Oslo Przemysłowe

4. Kąpielisko i dzielnica mieszkaniowa Nydalen, w okolicy znajduje się również stacja metra.

Oslo Przemysłowe

5. W okolicy Lilleborg Fabrikker – założona w 1833 i działająca do 1997 roku fabryka mydła i środków czystości, której właścicielem był wynalazca, aptekarz i producent tranu – Peter Møller.

Oslo Przemysłowe

6. Myrens Verksted – wielkie zakłady mechaniczne produkujące od 1850 roku maszyny przemysłowe, m.in. turbiny parowe. Obecnie w budynkach znajdują się telewizyjne hale zdjęciowe i radiowe studia nagrań.

Oslo Przemysłowe Oslo PrzemysłoweOslo Przemysłowe Oslo Przemysłowe

7. Månefisken / klub i restauracja od 1990 roku. Wcześniej fabryka bielizny dla żołnierzy. Według plotek również dawny punkt nielegalnego zaopatrzenia w papierosy i alkohol. 

Oslo Przemysłowe

8. Założona w 1848 roku tkalnia Hjula vever posiadała 12 krosien. W 1890 roku była już największą firmą produkcyjną w kraju, zatrudniającą 800 osób i wyposażoną w 400 krosien. Obok Voyen bomuldspinderi – dawne przędzalnie.

Oslo Przemysłowe Oslo Przemysłowe Oslo Przemysłowe

9. AHO Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo / szkoła architektury i designu w Oslo.

Oslo PrzemysłoweOslo Przemysłowe

10. Studentsiloen / dawne elewatory w 1980 roku przerobione na akademiki. Półokrągłe pokoje posiadają specjalnie dopasowane meble, których projektant otrzymał nagrodę Architekta Miejskiego. Poniżej (na parterze budynku) widoczny dawny specjalny tramwaj przemysłowy, który obsługiwał transporty ziarna do silosów – symbol elektryfikacji i uprzemysłowienia okolicy a także pamiątka po dawnej linii, która tędy przebiegała.

Oslo Przemysłowe Oslo Przemysłowe Oslo Przemysłowe
11. Vulkan / dawna huta żelaza produkująca elementy stalowe, m.in. części mostów. Dziś znajdują się tu hale sportowe, centrum treningowe i mieszkania.

Oslo Przemysłowe Oslo Przemysłowe

12. Squat oraz klub Blå mieszczący się w dawnym budynku poprzemysłowym.

Oslo Przemysłowe Oslo Przemysłowe Oslo Przemysłowe

13. DogA – Norwegian Centre for Design and Architecture / centrum architektury współczesnej oraz muzeum designu w dawnej stacji transformatorowej. Fragment wystawy poświęconej morskiej farmie wiatrowej Turbine City. Widoczne maleńkie figurki ludzi – ukazujące skalę projektu.

Oslo Przemysłowe Oslo Przemysłowe Oslo Przemysłowe

14. Dawna fabryka czekolady przy ul. Stockholmgata 12 (nie zlokalizowana bezpośrednio przy rzece). Zdjęcia wykonane w czasie premiery filmu „Oslo, 31 sierpnia” (2011), odbywającej się na dziedzińcu. Projekt przebudowy – klik.

Oslo Przemysłowe Oslo Przemysłowe Oslo Przemysłowe

15. Osiedle mieszkaniowe Kværnerbyen (nie zlokalizowane bezpośrednio przy rzece). Miejsce dawnej produkcji przemysłowej od 1853 roku.

Oslo Przemysłowe


Akerselva – Oslo przemysłowe (Norwegia) | fotografia przemysłowa | zdjęcia przemysłowe | fotograf przemysłowy Paweł Suder – realizuje zdjęcia z zakresu fotografii lifestyle, korporacyjnej i dla firm na terenie całej Polski. Po zapoznaniu się z referencjami zapraszam do kontaktu!

Podziel się wrażeniami!

komentarzy/e