Huta Szkła Zawiercie

Huta Szkła Zawiercie Huta Szkła Zawiercie Huta Szkła Zawiercie Huta Szkła Zawiercie Huta Szkła Zawiercie Huta Szkła Zawiercie Huta Szkła Zawiercie Huta Szkła Zawiercie Huta Szkła Zawiercie Huta Szkła Zawiercie Huta Szkła Zawiercie Huta Szkła Zawiercie Huta Szkła Zawiercie Huta Szkła Zawiercie Huta Szkła Zawiercie

Rozwój Zawiercia nieodłącznie związany był z budową Warszawsko-Wiedeńskiej linii kolejowej. Była ona pozytywnym bodźcem dla utworzenia wielu zakładów przemysłowych. Jednym z nim była właśnie huta szkła, której początek datuje się na 1884 rok. Wtedy to firma „S. Reich i Spółka” przejęła istniejącą tu fabryczkę, tworząc nowoczesny zakład przemysłowy.

Wyroby huty znane i cenione były już na przełomie wieków XIX i XX w Królestwie Polskim, a także poza jego granicami, zwłaszcza w Carskiej Rosji i Monarchii Habsburgów. Huta produkowała wtedy szkło oświetleniowe, wyroby szklane gospodarcze kolorowe, malowane a także szkło kryształowe. Wydany w 1925 roku trzeci z kolei katalog wyrobów szklarni prezentował niemal 499 gatunków szkła oświetleniowego, wytwarzanego w różnorakich formach i bogato zdobionego.

W roku 1929 w Poznaniu na Powszechnej Wystawie Targowej zawierciańskie szkła i kryształy uzyskały aż dwa wysokie wyróżnienia. Był to Wielki Złoty Medal oraz Dyplom Honorowy za nowe rodzaje szkła oświetleniowego do lamp gazowych i elektrycznych zdobionych stylowo motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Produkowano szkło bezbarwne oraz w kolorach: żółtym, szmaragdowym, brązowym, fioletowym. Zdobiono, szlifując je w różne desenie, malując ręcznie, deseniując w parafinie przy użyciu maszyn giloszerskich, a także trawiono desenie przenoszone za pomocą pantografów w kwasie fluorowodorowym.

W roku 1986 huta przestała wytwarzać szkło sodowe, rozpoczynając równocześnie produkcję kieliszków i szklanek kryształowych, formowanych automatycznie i zdobionych ręcznie. Są one dumą i wizytówką HSG „Zawiercie” SA. Opracowana przez plastyków huty p. Józefa Podlaska i p. Marię Kapa linia „Monica” stała się bestsellerem produkowanym przez hutę do dziś. Linia składająca się początkowo z ośmiu rodzajów kieliszków: do likieru, sherry, wina białego i czerwonego, szampana, dwóch pojemności kieliszków do koniaku, kieliszka do wody, oraz trzech pojemności szklanek: do whisky, koktajlowej i do soku – w ostatnich latach została poszerzona o kieliszek do wódki, szampana, piwa oraz nowe wersje szklanek.

Spełniając oczekiwania swoich klientów huta opracowała i wprowadziła do produkcji kolejne linie kieliszkowe: „Windsor”, „Wilanów” i najnowszą linię „Oxford”. Produkując na automatach kieliszki i szklanki, huta kontynuuje także piękną i wiekową tradycję produkcji wyrobów ręcznie formowanych – dmuchanych. Formowane ręcznie w drewnianych formach wyroby kryształowe, zachwycają swym pięknem, niepowtarzalnym kształtem i precyzją wykonania. Własna pracownia wzornictwa pozwala na projektowanie wyrobów kryształowych o różnych formach, wielkościach i szlifach.

Wyroby „Zawiercia” obecne są dzisiaj na wszystkich kontynentach począwszy od Europy, poprzez Azję, obydwie Ameryki, Afrykę kończąc na dalekiej Australii. W roku 1998 huta przekształcona została w Spółką Akcyjną, która kontynuowała wspaniałe tradycje produkcji szkła i kryształów w Zawierciu. Po okresie upadłości, w 2009 roku huta została kupiona przez nowych inwestorów. Planowane inwestycje wprowadzające nowe technologie pozwolą hucie na dalszy rozwój i konkurencyjność oraz wprowadzą ją w 21 wiek z nowoczesną produkcją opartą na doświadczeniu i tradycji.

Obecnie Huta Szkła Zawiercie Spółka z o.o. znajduje się na liście dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego. Zwiedzanie możliwe jest m.in. w ramach Industriady – święta zabytków śląskich.

źródło: www.hsg.pl


Huta Szkła Zawiercie | fotografia przemysłowa | zdjęcia przemysłowe | fotograf przemysłowy Paweł Suder – realizuje zdjęcia z zakresu fotografii lifestyle, korporacyjnej i dla firm na terenie całej Polski. Po zapoznaniu się z referencjami zapraszam do kontaktu!

Podziel się wrażeniami!

komentarzy/e